Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Zagnańsk

Budynek GOPS

Barcza

Gmina Zagnańsk

Gmina Zagnańsk

Samsonów

Kaniów

Kampanie społeczne

Artykuły

 • Zachowaj Trzeźwy Umysł 2021r.

  ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2021 r. 

  „Zachowaj Trzeźwy Umysł” to ogólnopolska kampania edukacyjna, podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jej celem jest promowanie konstruktywnych postaw zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży aktywności prospołecznych jako alternatywy wobec wielu zachowań ryzykownych, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy.
  Ważnym elementem tych działań są: konkursy dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych, szkolenia dla nauczycieli, konferencje dla specjalistów zajmujących się profilaktyką, badania ankietowe wśród dzieci i młodzieży.

  Czytaj Więcej o: Zachowaj Trzeźwy Umysł 2021r.
 • "Alzheimer-rozumiem-wspieram" - kampania informacyjna

  Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z Alzheimer Polska – związkiem organizacji pozarządowych zajmujących się wspieraniem chorych żyjących z demencją i ich opiekunów uprzejmie zapraszają do udziału w kampanii informacyjno-edukacyjnej „Alzheimer – rozumiem – wspieram”.

  Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy na temat choroby Alzheimera i innych rodzajów otępienia (demencji) oraz o potrzebach osób chorych i ich opiekunów rodzinnych. Przygotowaliśmy materiały: ulotkę i broszurę, które w prosty sposób opisują zagadnienie.

  Serdecznie zachęcamy do włączenia się w akcję wykorzystując załączone materiały i publikacje zamieszczone na stronie RPO https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/choroba-alzheimera
  Materiały zawierają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące choroby, przedstawiają informacje odnośnie stawiania diagnozy, leczenia, opieki oraz kwestii prawnych. Wszystkie publikacje są udostępnione na otwartej licencji Creative Common i można je wykorzystywać w całości lub we fragmentach.

  Dlaczego to robimy?
  Temat chorób otępiennych jest ważnym problemem społecznym. Dziś w naszym kraju ponad 500 tysięcy osób żyje z otępieniem, w tym 300 tysięcy z chorobą Alzheimera. Prognozy wskazują, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej. Problem dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60-65 lat; im człowiek starszy, tym większe jest ryzyko pojawienia się objawów otępienia. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji. Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia są często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem i w konsekwencji pozostają bez diagnozy i leczenia. Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc. W społeczeństwie brakuje podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach, gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje.
  Sprawa jest bardzo ważna dla wielu rodzin i osób samotnych. Dlatego jeszcze raz serdecznie zapraszamy i zachęcamy do upowszechniania wiedzy o potrzebach osób żyjących z chorobą otępienną i ich opiekunów oraz bardzo gorąco prosimy o podejmowanie wszelkich możliwych działań na rzecz tej, wciąż rosnącej grupy społecznej.

  Kontakt:
  Alzheimer Polska – info@alzheimer-polska.pl
  Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich: alzheimer@brpo.gov.pl

  ZAŁĄCZNIKI:

  Czytaj Więcej o: "Alzheimer-rozumiem-wspieram" - kampania informacyjna
 • Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”

  Ogólnopolska kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” w 2020 roku pod hasłem „DORASTAMY ASERTYWNIE”.

  Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł" to realizowana od 2002 roku ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień. Jednym z jej najważniejszych celów jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy. Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł" to projekt długofalowy, którego istotą jest współpraca z samorządami lokalnymi w całym kraju.

  Kampania pod hasłem: „DORASTAMY ASERTYWNIE” to kampania pozytywna i pomysłowa, stawiająca na wyraźny i optymistyczny przekaz. Zachowaj Trzeźwy Umysł - nie straszy i nie gani, ale uczy młodych ludzi, jak być silniejszymi, szczęśliwszymi i bardziej samoświadomymi osobami. Oferowane materiały profilaktyczne są nowoczesne, oryginalne, kolorowe i pomysłowe. Bazują na najnowszych trendach w edukacji. Dostajemy profilaktykę, której oczekują nauczyciele i uczniowie: nie nudną i sztampową, ale barwną i pełną optymizmu.

  Czytaj Więcej o: Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł”
 • Kampania „Reaguj na przemoc”

  Kampania „Reaguj na przemoc”
  Co 40 sekund jedna kobieta jest krzywdzona przez męża lub partnera. Ponad połowa osób widzących akt przemocy nie zgłosiła tego faktu, a co trzeci Polak nie zna żadnej instytucji, która udziela pomocy ofiarom przemocy! Przemoc w rodzinie jest zjawiskiem, które występuje w każdej kulturze i społeczności. Może mieć miejsce zarówno w rodzinach tzw. dysfunkcyjnych, gdzie przemocy towarzyszą inne problemy np. uzależnienie od alkoholu czy bezrobocie, jak i w rodzinach o wysokim statusie społecznym, w których z pozoru nie ma większych problemów.
  Właśnie dlatego Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, w których kompetencji jest udzielanie rodzinom, w szczególności tym, w których występują problemy alkoholowe, ochrony przed przemocą w rodzinie, przystąpiły do udziału w kampanii „Reaguj na przemoc!”. Kampania realizowana jest m.in. w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a jej głównym zadaniem jest przekazywanie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym w zakresie przeciwdziałania przemocy.                                           

  Reaguj, nim będzie za późno! Wiele ofiar przemocy domowej przeżywa piekło przez wiele lat. Nikt nie widzi albo nie chce zauważyć ich dramatu. Sprawcy z biegiem czasu czują się coraz bardziej bezkarni, a ich agresja może przez to wzrastać. Jeśli jesteś świadkiem przemocy, nie możesz udawać, że to nie Twoja sprawa! Co 48 godzin, w wyniku przemocy domowej, ginie kobieta lub dziecko. Udzielając wsparcia ofiarom przemocy, możesz uratować komuś życie! Jeśli podejrzewasz, że ktoś stosuje przemoc, zgłoś sprawę policji. Możesz pozostać anonimowy.

  Nieprawda, że nikt Ci nie uwierzy! Każde pobicie powinno zostać udokumentowane. Zaświadczenie o obrażeniach może wydać nawet lekarz rodzinny i będzie ono respektowane w sądzie. Ofiara w dowolnej chwili może zgłosić się na policję, gdzie zostanie przesłuchana, a jej zeznania zostaną spisane w formie zawiadomienia o przestępstwie.

   

  Oni chcą i potrafią Ci pomóc! Jest wiele osób i instytucji, które mogą pomóc osobom doświadczającym przemocy – Policja (tel. 997, 112), Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 801 12-00-02), Zespół Interdyscyplinarny działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zagnańsku (tel. 41 31-13-135) oraz Punkt Konsultacyjny ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Rozwiązywania Problemów Opiekuńczo-Wychowawczych  prowadzony przez GKRPA w Zagnańsku (tel. 41 31-13-135, 41 300-14-44).

  Czytaj Więcej o: Kampania „Reaguj na przemoc”
 • Kampania „Przeciw pijanym kierowcom”

  Gmina Zagnańsk przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii "Przeciw pijanym kierowcom".

  Celem kampanii jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców i zachęcenie do reagowania na przypadki jazdy pod wpływem alkoholu. Świadkowie takich sytuacji poprzez właściwe reakcje mogą zapobiec wielu tragediom powodowanym przez pijanych kierowców. Praca nad modelowaniem właściwych postaw to jedno z ważnych zadań profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

  Piłeś? Upewnij się, że możesz prowadzić! Nie wsiadaj za kierownicę, jeśli nie jesteś przekonany o swojej trzeźwości. Ryzyko jest bardzo duże. Zawartość alkoholu w organizmie można sprawdzić na każdym komisariacie policji. W sklepach i na stacjach benzynowych można kupić alkotest.

  Jak działa alkohol?

  0,2-0,5‰  - upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zaburzenia równowagi, euforia.
  0,5-0,7 ‰    - zaburzenia sprawności ruchowej, pobudliwość, obniżenie samokontroli, błędna ocena własnych możliwości.   
  0,7-2,0 ‰   - zaburzenia równowagi, spadek sprawności intelektualnej, opóźnienie czasu reakcji, wzrost ciśnienia krwi.
  2,0-3,0 ‰  -  zaburzenia mowy, przewracanie się, wzmożona senność, obniżenie zdolności do kontroli własnych zachowań.

  Piłeś Nie prowadź! Wypiłeś z kolegami piwo? Ktoś namawia Cię, by pojechać do sklepu, bo czegoś Wam zabrakło? Nie ryzykuj! Nawet jeśli do pokonania jest niewielki dystans, możesz wiele stracić! Sporo kierowców popełnia ten błąd. Wydaje im się, że po jednym czy dwóch piwach można wsiąść za kierownicę. Często tłumaczą sobie: „To blisko”, „Doskonale znam trasę”, „Przecież nic się nie stanie”. TO NIEPRAWDA! Alkohol upośledza zdolność prowadzenia. Nie ryzykuj! Możesz zniszczyć życie sobie i innym.

  Po alkoholu jesteś kiepskim kierowcą. Badania dowiodły, że nawet znikoma ilość alkoholu we krwi obniża sprawność ruchową kierowcy. Znacząco pogarsza się też widzenie. Testy przeprowadzone na symulatorach wykazały, że każdorazowe podniesienie poziomu alkoholu we krwi o zaledwie 0,1 ‰ obniża sprawność ruchową aż o ponad procent. Przy stężeniu alkoholu na poziomie ok. 0,5 ‰ oko znacznie gorzej adaptuje się do światła. Mocno ogranicza się pole widzenia- szybkość dostrzegania przedmiotów i osób na skraju pola spada aż o połowę! To oznacza, że kierowca może nie dostrzec np. rowerzysty, który prawidłowo wjeżdża na przejazd. Jazda po alkoholu to śmiertelne niebezpieczeństwo!

  Czytaj Więcej o: Kampania „Przeciw pijanym kierowcom”